Stalowa Wola i okolice

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SI─ś Z INFORMACJAMI O NASZYM REGIONIE

Stalowa Wola po┼éo┼╝ona jest nad Sanem w otoczeniu lasów Puszczy Sandomierskiej. Jest jednym
z najm┼éodszych miast w Polsce jej budow─Ö rozpocz─Öto w 1937 r. w ramach planu Centralnego Okr─Ögu Przemys┼éowego i budowy Zak┼éadów Po┼éudniowych. Autorem i inicjatorem tego zamys┼éu by┼é ówczesny wicepremier i minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski.

Dzi┼Ť Stalowa Wola jest drugim pod wzgl─Ödem liczby mieszka┼äców o┼Ťrodkiem miejskim województwa podkarpackiego. Jedn─ů z dzielnic miasta jest Rozwadów, dawne miasteczko za┼éo┼╝one przez Gabriela Rozwadowskiego w 1690 r. Stanowi┼é on w┼éasno┼Ť─ç Rozwadowskich, a od pocz─ůtku XVIII w. Lubomirskich. W Rozwadowie warto zwiedzi─ç Muzeum Regionalne, mieszcz─ůce si─Ö w dawnej rezydencji Lubomirskich wzniesionej w 1786 r. Zobaczy─ç warto równie┼╝ ko┼Ťció┼é i klasztor oo. Kapucynów wzniesiony z fundacji Lubomirskich w XVIII w., ko┼Ťció┼é parafialny z lat 1898-1907, bo┼╝nic─Ö z XIX w., dawny rynek i dwa zabytkowe zajazdy z XVIII-XIX w. W centrum Stalowej Woli stoi drewniany ko┼Ťció┼é pw. ┼Ťw. Floriana z 1802 r. (w 1943 r. przeniesiony tutaj ze wsi Stany) z wolnostoj─ůc─ů dzwonnic─ů z XI w., a tak┼╝e nowoczesny ko┼Ťció┼é parafialny pw. Matki Boskiej Królowej Polski, zbudowany w latach 1958-1973, w którym od wielu lat odbywaj─ů si─Ö Stalowowolskie Koncerty Organowe. Od 15 lat w Stalowej Woli mie┼Ťci si─Ö filia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a w pobliskiej Turbi lotnisko Aeroklubu Stalowowolskiego.

<iframe src="https://www.google.com/maps/d/embed?mid=zJsfYQSjvkUE.kp-s30kY7yOw" width="640" height="480"></iframe>

Poka┼╝ PROPOZYCJA TURYSTYCZNA POWIATU STALOWA WOLA I OKOLIC na wi─Ökszej mapie